• English
  • Čeština
  • Deutsch
  • Français
Music is a fiery dialogue...

Životopis

Peter Valentovič navzdory svému mládí sklízí na světových operních scénách a koncertních síních jeden úspěch za druhým – zejména jako dirigent, ale i jako klavírista – doprovazeč pěveckých recitálů.
Během minulého roku řídil Orchestr a Sbor pražské Státní opery na měsíčním turné po Japonsku, kde zářila jako Norma v titulní roli Belliniho opery právě Edita Gruberová, a úspěchy slavily i jejich společné sólové galakoncerty a písňové recitály.

Sama Edita Gruberová o Petrovi Valentovičovi v rozhovoru pro server Operaslovakia.sk 1.8.2016 řekla:

„Okamžite sa mi zapáčil, oslovila som ho a tu sa postupne začala vyvíjať naša spolupráca. Na začiatku som mu dala Schubertove piesne a on ich zahral veľmi precítene. Mala som pocit, akoby sme ich roky cvičili. Bol veľmi senzitívny, okamžite reagoval na môj prednes, cítil moje frázy, obsah skladby, tempové zmeny, dynamickú výstavbu a podobne. Všetko hral z listu, bez prípravy a nielenže odohral notový zápis, ale aj muziku a príbehy piesní. Potom som si povedala, že ho otestujem na Straussovi, keďže je komplikovanejší. Nesklamal ani tu – bola som nadmieru spokojná. Je vynikajúcim hráčom z listu a výborne improvizuje. Je úžasný.“
http://operaslovakia.sk/edita-gruberova-kazde-umelecke-vystupenie-je-pre-mna-ako-maturitna-skuska/

Už jako mladý klavírista vyhrál Peter Valentovič několik národních klavírních soutěží. Záhy začal budovat hudební kariéru jako sólový klavírista. Dirigování vystudoval na Univerzitě hudebních a dramatických umění ve Vídni u Leopolda Hagera a ve třídě Zsolta Nagye na pařížské Conservatoire National Superiéur.

V jednadvaceti letech dirigoval svou první operu Figarova svatba na vídeňské Univerzitě hudebních a dramatických umění, kde také dirigoval Dona Pasquala, Die Kluge a Příhody lišky Bystroušky. Během studií ve Vídni obdržel, jako výjimečný umělecký talent, stipendium Viktora Bunzla.

V roce 2003 pracoval jako korepetitor v pařížských operních domech Opéra Bastille a Théâtre du Chatelet, kde spolupracoval s Johnem Elliotem Gardinerem. Jako asistent Zsolta Nagye dirigoval Janáčkovu filharmonii na Ostravských dnech, festivalu soudobé hudby.

Peter Valentovič působil rovněž jako sbormistr a rezidentní dirigent Opery Kapské Město v Jižní Africe, kde svůj repertoár rozšířil o opery Nabucco, Sedlák kavalír, Gianni Schicchi, Sen noci svatojánské, Rusalka a Porgy a Bess, ale i o mnohá symfonická díla a oratoria.

Následoval post rezidentního dirigenta ve Státní Opeře Istanbul. V roce 2004 poprvé dirigoval Slovenskou filharmonii a s tímto orchestrem pokračoval i nadále ve spolupráci, mimo jiné nastudoval i Verdiho Requiem. Peter Valentovič pravidelně hostuje ve Slovenském národním divadle a Státní opeře v Košicích.

Jeho repertoár zahrnuje mnoho symfonických děl a oratorií napříč italskými operami (jako Don Pasquale, La Rondine, Kapuleti a Montekové, Aida, La Traviata). Z německých slavných děl potom Fidelio, Bludný Holanďan či Straussovy opery Elektra a Salome. Peter Valentovič také pracoval s SWR Freiburg, Velšským národním orchestrem, s Haydnovým orchestrem, s orchestrem Toscanini, orchestrem Opery v Malmö nebo orchestrem Norrlandsoperan.
V roce 2012 vedl ve Státní opeře ve Vídni nastudování Janáčkovy opery Z mrtvého domu, dirigoval Franz Welser-Möst. V září 2013 se uskutečnil jeho vídeňský dirigentský debut na gala koncertu Edity Gruberové v Theater an der Wien.
S Editou Gruberovou absolvoval i svůj dirigentský debut v Theater an der Wien s ORF Radio-Symphonieorchester Wien na jejím galakoncertu v roce 2013. V sezoně 2014/2015 spolupracoval so sopranistkou Pretty Yende ve Wiener Konzerthaus, kde dirigoval orchestr PKF-Prague Philharmonia. V stejné sezoně se představil i bratislavskému publiku na zahajovacím koncertu nultého ročníku mezinárodního divadelního festivalu Eurokontext, na kterém dirigoval operu Ľubice Čekovské Dorian Gray. Pod jeho taktovkou zazněly i opery Bohéma, Rigoletto, La clemenza di Tito a balet Sen noci svatojánské Felixa Mendelssohna-Bartholdyho a Čajkovského Oněgin.
V sezóně 2015/2016 nastudoval v Deutsche Oper Berlin Belliniho Normu a v Slovenském národním divadle Lehárovu operetu Země úsměvů.

Na jaře 2017 úspěšně debutoval v milánské La scale a Vídeňské státní opeře v recitálech s Editou Gruberovou.

Další umělecké závazky zavedou Petra Valentoviče do Bratislavy, Budapešti, Japonska a Prahy.